www.twojblues.com  |  Pismo ludzi bluesa!
Wydawnictwo    |   Redakcja    |   Reklama    |   Kontakt
John Fogerty w Dolinie Charlotty

Data dodania: 20.12.2018

Tag: John Fogerty

John Fogerty w Dolinie Charlotty

Artysta wystąpi w ramach 13. Festiwalu Legend Rocka 29.06.2019 o 22:00.Sprzedaż biletów rusza dzisiaj w południe na stronach eventim.pl i ticketmaster.pl.

 

 

Magiczna Dolina Charlotty spełnia marzenia tysięcy fanów Creedence Clearwater Revival! 

 

John Fogerty - lider, kompozytor i autor tekstów tego legendarnego zespołu wystąpi już 29 czerwca 2019 roku na 13. Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty. Będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce.

 

John Fogerty to prawdziwy skarb Ameryki, jeden z najpopularniejszych wokalistów, gitarzystów i autorów piosenek.  Jego niezwykła kariera rozpoczęła się niepozornie pod koniec lat pięćdziesiątych w rodzinnym miasteczku El Cerrito w Kalifornii, gdzie wspólnie z bratem i szkolnymi kolegami założył zespół muzyczny. Pierwsze próby koncertów i nagrań, przerwane w 1966 roku powołaniem do służby wojskowej, nie wróżyły sukcesu. Po powrocie z wojska w 1967 roku, John przekonany o sile swojej muzycznej idei, powtórnie zjednoczył kolegów już pod hasłem Creedence Clearwater Revival.  Fogerty stał się samodzielnym liderem nadając zespołowi oryginalne brzmienie, łączące elementy bluesa, country, pop, rock, R&B, swamp boogie i southern rocka. 

 

Rozpoznawalne od pierwszych akordów brzmienie gitary i głosu Fogerty’ego, chwytliwe pomysły muzyczne i niebanalne teksty złożyły się na natychmiastowy sukces, wzrastający z każdą kolejną płytą CCR. Triumfalny pasaż zespołu trwał niespełna pięć lat. W tym czasie ukazało się 7 studyjnych płyt, sprzedających się w ponadmilionowych nakładach. John z kolegami stali się jedną z największych atrakcji koncertowych w Stanach i na świecie. Kompozycje Fogerty’ego: “Born on the Bayou”, “Green River”, “Proud Mary” czy “Bad Moon Rising” doczekały się statusu standardów muzyki popularnej i do dziś są wykonywane przez światowe gwiazdy muzyki rozrywkowej. Słynny brytyjski tygodnik New Musical Express dwukrotnie w latach 1970 i 1971 uznał CCR za najlepszy zespół na świecie. 

 

W 1972 roku John Fogerty rozpoczął karierę solową. Wydaną w 1975 roku płytę „The Blue Ridge Rangers” zrealizował całkowicie samodzielnie nagrywając wszystkie partie instrumentalne i wokalne. Na ten album złożyły się nowe interpretacje standardów muzyki country, wśród nich słynna „Jambalaya” Hanka Williamsa. 

 

Wydany w 1985 roku album „Centerfield” ponownie zawładnął szczytami list bestsellerów na całym świecie, osiągając status podwójnej platyny w USA. Tytułowy utwór z tej płyty i piosenka „The Old Man Down The Road” stały się ogólnoświatowymi hitami.

 

Fogerty, skonfliktowany przez lata z wytwórnią płytową Fantasy, odmawiał wykonywania utworów CCR podczas koncertów, a na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych zaniknął ze sceny. Odmówił nawet występu z byłymi kolegami z zespołu podczas ceremonii uhonorowania go członkostwem Rock And Roll Hall Of Fame w 1993 roku. Dał się jednak namówić do wykonania kilku swych przebojów w towarzystwie Bruce’a Springsteena i Robbiego Robertsona.

 

W 1997 roku przypomniał się światu albumem „Blue Moon Swamp”. To był świetny powrót – płyta zdobyła Grammy w kategorii Best Rock Album! Od tego czasu John powrócił też do czynnej działalności koncertowej. W 21 stuleciu Fogerty koncertuje w Stanach i na całym świecie. Odbywa trasy z Williem Nelsonem i Johnem Mellencampem, występuje na festiwalu Glastonbury, a w 2008 roku powraca triumfalnie do londyńskiego Royal Albert Hall, gdzie poprzednio grał w 1971 roku z CCR.

 

Od 2004 roku ukazało się 5 albumów płytowych Fogerty’ego. Ten z 2013 roku, zatytułowany „Wrote A Song For Everyone”, jest zbiorem największych przebojów Johna z czasów CCR, wykonanych w duetach z gigantami amerykańskiego rocka. Są wśród nich między innymi: Foo Fighters, Keith Urban, Kid Rock, Tom Morello, Bob Seger i inni. 

 

W ubiegłym roku Fogerty podpisał nowy kontrakt płytowy z BMG. Jaka będzie ta nowa płyta dowiemy się po Nowym Roku. Być może jej fragmenty usłyszmy podczas 13. Festiwalu Legend Rocka. Z całą pewnością natomiast John Fogerty przypomni swoje największe przeboje, które z CCR zaprezentował w 1969 roku publiczności festiwalu Woodstock. Przyszłoroczna trasa europejska, którą Fogerty rozpocznie 29 czerwca w Dolinie Charlotty, będzie realizowana pod hasłem „CCR’s Original Woodstock Set”.

 

 Komentarze
CAPTCHA Image

Przepisz kod z obrazka:


[ Zmień kod ]

  

Prenumerata roczna KRAJOWA
(4 numery, w tym koszty wysyłki)
80 zł - przesyłka zwykła
90 zł - przesyłka polecona
Uwaga! Z ukazaniem się każdego numeru pomiędzy prenumeratorami losujemy pięć trzypłytowych pakietów.

Zapraszamy do naszego archiwum sięgającego 2000 r.

Czytelnicy w "barwach" TB -
wyślij fotkę i dołącz do nas!

Agencja koncertowo-wydawnicza Delta jest wydawcą Kwartalnika Twój Blues - jedynego ogólnopolskiego magazynu, poświęconego w całości muzyce bluesowej.

twojblues.com      Aktualności      Prenumerata      Archiwum magazynu      Download      Galeria      Linki

Copyright © 2000 - 2019   Agencja Koncertowo Wydawnicza Delta