Witam!

Zbliżają się dwudzieste już święta Bożego Narodzenia, które spędzicie z naszym kwartalnikiem. Za nami też kolejny, czwarty z rzędu rok, w którym nasze czasopismo pozbawione było dotacji MKiDN w programie „Czasopismo”. To, że wciąż utrzymujemy się na rynku wydawniczym, zawdzięczamy Wam, Czytelnikom, w gronie których spontanicznie zrodziła się inicjatywa „Prenumerata +”. Serdecznie dziękuję za każdą powiększoną kwotę wpłacaną na prenumeratę, a organizatorom festiwali i koncertów za reklamowanie się w TB. Dziękuję też wszystkim za słowa otuchy, wsparcia i uznania dla naszego działania, które spotykają mnie tak na koncertach, jak i w telefonach do redakcji.

Z przykrością muszę niestety poinformować, że od tego numeru zmuszeni zostaliśmy do podwyższenia ceny czasopisma z 15 na 18 zł. Wzrost ceny jest następstwem podniesienia po raz kolejny stawki podatku VAT zawartego w cenie TB. Ceny prenumeraty pozostaną bez zmian.

Radosna dla naszego środowiska wiadomość nadeszła z The Blues Foundation z Memphis. W gronie tegorocznych laureatów nagrody Keeping The Blues Alive znalazł się Jimiway Blues Festival. Gratulacje dla twórców i organizatorów Jimiway’a. Przypomnę, że to już czwarty „Bluesowy Oskar” dla Polski: osiem lat temu statuetką w kształcie marmurowej piramidy uhonorowany został nasz kwartalnik, potem otrzymali ją Rawa Blues Festiwal oraz dr Jerzy Kossek.

Bluesowy rok 2019 znowu znajdzie odzwierciedlenie w ankiecie „Blues Top”, której formularz umieszczamy na stronach 3. i 4. Przed nami już szesnasta odsłona tej zabawy. Koncert laureatów „Gala Blues Top” będzie miał miejsce 25 kwietnia 2020 r. o godz. 18:00 w Chorzowskim Centrum Kultury w Chorzowie. Zwycięzców, tradycyjnie już, uhonorujemy „Bluesami-Kalarusami” – grafikami autorstwa prof. Romana Kalarusa. O tym, kto wystąpi w tym koncercie, dowiemy się 27 stycznia 2020 r., kiedy wyniki ankiety ogłosimy w rozpoczynającej się o 20’05 dwugodzinnej audycji „Historie bluesem pisane” w Radiu eM 107,6 Katowice (www.radioem.pl) , a także na naszym profilu FB (https://www.facebook.com/twojblues) i stronie internetowej www.twojblues.com.

Przypomnijcie sobie które koncerty, festiwale dały Wam najwięcej radości, którzy muzycy Was zachwycili swą grą, które płyty najczęściej chodziły w Waszych odtwarzaczach, przejrzyjcie raz jeszcze tegoroczne wydania TB i dokonajcie wyboru: kto i co najbardziej zasługuje na umieszczenie w poszczególnych rubrykach ankiety. Termin ich wysyłania upłynie 20 stycznia 2020 (liczy się data stempla pocztowego). Można też głosować internetowo, wysyłając na adres twojblues@gmail.com skany obydwu stron podpisanego formularza.

W imieniu wydawcy, zespołu redakcyjnego i swoim, życzę miłej lektury tego wydania TB, a także spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, zaś w 2020 roku powodzenia, zdrowia i jak najwięcej okazji do obcowania z dobrą muzyką. Dla naszych prenumeratorów pod choinkę, wespół z zespołem Blues Menu w prezencie dostarczamy płytę „Credo” (recenzja w TB78).

Mamy też specjalny prezent z okazji zbliżających się 20. urodzin TB dla tych czytelników, którzy są prenumeratorami od pierwszego wydania czasopisma. Według naszej dokumentacji jest ich dziesięciu: Tomasz Dębowski, Wiesław Dul, Krzysztof Jabłoński, Andrzej Kasznia, Antoni Kawa, Krzysztof Kiełt, Krzysztof Kowal, Tadeusz Krzyształowicz, Remigiusz Tadych i Tadeusz Woźniak. Chcemy im podarować zaproszenia (także dla osoby towarzyszącej) na 25 kwietnia 2020 r. do Chorzowskiego Centrum Kultury na koncert Gala Blues Top’2019 oraz urodzinowe After Party w klubie Szuflada 15. Prosimy o kontakt z redakcją i potwierdzenie chęci świętowania z nami naszych 20. urodzin.

Miłego czytania i słuchania!

Andrzej Matysik