Drodzy Czytelnicy,

Z wielką radością kreślę te słowa, przede wszystkim dlatego, że skoro macie je przed oczami, oznacza to, że kolejne, 83. wydanie czasopisma zostało pomyślnie wydrukowane, co w obecnych niepewnych czasach jest już powodem do radości! Dobrnęliśmy do końca 2020 roku, choć w marcu, kiedy COVID-19 brutalnie wtargnął w nasze życie, wiele wskazywało na to, że nie damy rady.

Jak tylko najserdeczniej potrafię to uczynić, dziękuję wszystkim, którzy wspomagają nas w tym niezwykle trudnym finansowo czasie, powiększając należne wpłaty z dopiskiem “prenumerata +” i słowami otuchy w rodzaju: Nie traćcie zapału, jesteśmy z Wami!, Trzymajcie się! Wierzymy, że TB przetrwa! Nie damy TB zginąć! Pomocnym było też wsparcie udzielone w maju przez Ministrestwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki któremu mogliśmy zwiększyć udział stron drukowanych w kolorze, zapłacić honoraria autorskie i z większą nadzieją patrzeć w tegoroczną przyszłość. Trwamy i nie mamy zamiaru się łatwo poddawać.

Życie w pandemii sprawiło, że uczymy się funkcjonować według obcych nam do niedawna zasad, reguł i uwarunkowań. Jednym z jej gorszych efektów jest to, że w wymiarze artystycznym rok 2020 był niepodobny do żadnego z wcześniejszych. Po całkowitym zamarciu życia muzycznego w drugiej połowie marca, pod koniec czerwca pojawiło się światełko w tunelu, co natychmiast znalazło odzwierciedlenie w zawartości działu “Koncerty, festiwale” wrześniowego TB. W tym wydaniu dział ten jest jeszcze obszerniejszy, pokazując jak promotorzy, przy mocno okrojonych możliwościach i nierzadko piętrzących się przeszkodach, próbowali sobie radzić z organizacją imprez. Niestety, 7 listopada koncertowy rok 2020 zakończył się definitywnie. Szczęśliwy jestem, że udało się we wrześniu przeprowadzić odwołany w kwietniu koncert Gala Blues Top 2019, który był niezwykle atrakcyjny, obfitował w wiele wzruszających momentów i na pewno zapisze się dobrze w pamięci wszystkich jego uczestników.

Od pewnego już czasu zastanawialiśmy się, co począć z tegoroczną ankietą Blues Top. Ostatecznie postanowiliśmy z niej nie rezygnować i przeprowadzić ją, choć tylko w polskim wymiarze. Uznaliśmy, że należy docenić i podkreślić wagę wszystkich działań, jakie – mimo pandemicznych ograniczeń i przeciwności losu – w tym roku zaistniały w rodzimym świecie bluesowym. Termin nadsyłania ankiet upłynie 18 stycznia 2021 r. Wypełnione ankiety należy przysyłać na adres redakcji pocztą lub mailem (skan lub zdjęcie). Wyniki ankiety ogłosimy 25 stycznia 2021 r. o 19’05 w dwugodzinnej audycji „Historie bluesem pisane” w Radiu eM 107,6 Katowice (www.radioem.pl), a także na naszym profilu FB i stronie internetowej, zaś na 18. już Galę Blues Top zapraszamy 24.04.2021 roku do MDK „Batory” w Chorzowie. 

W kwietniu 2019 roku podczas Walnego Zgromadzenia członków European Blues Union
w Portugalii zapadła decyzja o przyznaniu miastu Chorzów organizacji najważniejszego na naszym kontynencie dorocznego konkursu European Blues Challenge. Zaplanowaliśmy go na koniec marca 2021 roku w hali chorzowskiego MORiSu. Niestety, pandemia odcisnęła swoje piętno na procesie przygotowania imprezy, w efekcie czego termin konkurs przesunięty został na koniec maja i EBC odbędzie się na wolnym powietrzu, czyli w chorzowskim Kompleksie Sztygarka.

Mam jeszcze dwie miłe wiadomości. Powiększyła się nasza redakcyjna rodzina, jako że dwa ważne filary tego grona, Ewa i Bożena zostały mamami. Z radością witamy Szymona i Lucjana, życząc im, żeby rośli zdrowo i szczęśliwie na pociechę rodzicom (i dziadkom!).

I druga sprawa: bardzo miło jest mi pochwalić się, że w dorocznym konkursie Silesia Press śląskiego środowiska dziennikarskiego uhonorowany zostałem za determinację i pasję
w popularyzowaniu bluesa oraz 20 lat sukcesów na rynku wydawniczym,
co oczywiście traktuję jako osiągnięcie całego naszego środowiska.

W imieniu wydawcy, zespołu redakcyjnego i swoim, życzę miłej lektury tego wydania TB, spokojnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia, zaś w 2021 roku przede wszystkim normalności, zdrowia, radości z życia oraz jak najwięcej okazji do obcowania z dobrą muzyką (na żywo!).

Trzymajcie się zdrowo i zachowujcie społeczny dystans! 

Andrzej Matysik