Drodzy Czytelnicy,

Z dumą oznajmiam iż wkraczamy w 22. rok istnienia naszego czasopisma!

Okładkę tego wydania zdobi Muddy Waters w ujęciu Zbyszka Jędrzejczyka z legendarnego koncertu w warszawskiej Sali Kongresowej w 1976 r. Również Muddy’emu poświęcone są dwa niezwykłe teksty będące wspomnieniami pierwszych białych muzyków, jacy grali w jego zespole. Szczególną dumą napawa mnie fakt, że autorem jednego z nich jest Bob Margolin – gitarzysta, który wtedy w Warszawie zagrał u boku mistrza. Drugi artykuł jest nie tylko hołdem dla niego, ale także dobrą okazją, by wspomnieć niedawno zmarłego znakomitego muzyka, harmonijkarza Paula Oschera. O tym, jaki wpływ warszawski koncert Muddy’ego, a także bluesowa Anglia przełomu lat 60. i 70. wywarły na kształtowanie się naszej sceny muzycznej mówi tekst o dziejach polskiego bigbitu, zaś Ryszard Gloger na przykładzie kariery norweskiego gitarzysty Kida Andersena pokazuje, że światowej klasy bluesmanem można urodzić się wszędzie.

Z aktualnych tematów poruszamy sprawę flagi konfederackiej. Taki artykuł w piśmie bluesowym? – ktoś mógłby spytać. Otóż temat ten podejmujemy w związku z kontrowersjami zaistniałymi ostatnio wobec wycofania przez The Blues Foundation nominacji do Blues Music Award dla Kenny’ego Wayne’a Shepherda. Staramy się szerzej naświetlić różne aspekty związane z tym problemem.

Mozolnie i nie bez trudności próbujemy odnajdywać się w nowych realiach, choć przyszłość wciąż nie jest do końca przewidywalna. Wzrastają szanse, że latem posłuchamy naszej muzyki na świeżym powietrzu, a jesienią w salach koncertowych. Zamieszczone w tym wydaniu festiwalowe reklamy dają taką nadzieję. Trzymajmy kciuki za organizatorów, aby ich wysiłki i starania doczekały się optymistycznego finału. Wspierajmy ich kupując bilety na koncerty (najlepiej
z wyprzedzeniem) – bo to najlepsza forma mecenatu sztuki, jaką możemy teraz wykazać! Wieści z USA napawają optymizmem: jak widać z relacji Rogera Stolle’a z Clarksdale, tam już pierwsze imprezy dochodzą do skutku! Przypomnę zatem, że festiwal Bluestracje (i w jego ramach Gala Blues Top 2020), odbędzie się w pierwszy weekend września. Serdecznie zapraszam!

Nie mamy za to dobrych wieści z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Znowu nie otrzymaliśmy dotacji w programie „Czasopisma” którego strategicznym celem jest wspieranie najbardziej znaczących ogólnopolskich czasopism kulturalnych i naukowych. Do granicznej, kwalifikującej do otrzymania wsparcia, oceny zabrakło nam 2,33 punktu. W kryterium „merytoryczności czasopisma” uzyskaliśmy ocenę o kilkanaście punktów niższą niż tytuły takie, jak „Kronos. Metafizyka Kultura Religia”, Kwartalnik Poświęcony Żołnierzom Wyklętym „WYKLĘCI”, „Niepodległość i Pamięć”, „Wpis – Wiara, Patriotyzm i Sztuka”, „Nowa Konfederacja”, „Nowy Obywatel”, czy „Kraina Bugu”. Odwołanie też nie przyniosło skutku. Nic nam nie pomogło 21 lat budowania marki, oznaki najwyższego uznania w Ojczyźnie Bluesa i w Europie, rzesze wiernych odbiorców w kraju i za granicą, skupienie w zespole redakcyjnym wybitnych znawców i bluesowych autorytetów z Polski, Europy i USA. Moje pytanie zawarte w odwołaniu: Co należy zrobić aby sprostać wymaganiom ciała oceniającego? – pozostało bez odpowiedzi. Mamy więc przed sobą kolejny rok walki o przetrwanie. Tym bardziej wyrażam wdzięczność promotorom i wydawcom płyt wspierającym nas swymi reklamami. Równie gorąco dziękuję pomysłodawcom akcji „Prenumerata +” i wszystkim tym, których odzew na nią owocuje zawyżonymi wpłatami na prenumeratę. Zachęcajcie przyjaciół do dołączenia do grona prenumeratorów TB, bo to najlepsza pomoc, jakiej możecie nam udzielić w utrzymaniu się na rynku.

I wiadomość z ostatniej chwili: Burmistrz Chicago, pani Lori Lightfoot, ogłosiła 18 czerwca 2021 jako „Alligator Records Day” w swoim mieście, honorując w ten sposób 50 lat działalności słynnej wytwórni Alligator. Z twórcą i szefem tej firmy zamieściliśmy z okazji złotego jubileuszu obszerny wywiad w poprzednim wydaniu TB. Wielkie gratulacje dla Bruce’a Iglauera!

Życzę miłej lektury, i z przyjemnością czekam na spotkania na koncertach i festiwalach!

Andrzej Matysik