Drodzy Czytelnicy,

Z dumą prezentuję 87. wydanie Twojego Bluesa! Dobrnęliśmy do końca kolejnego pandemicznego roku,  a przetrwaliśmy go znowu przy wydatnej pomocy prenumeratorów i sympatyków kupujących nasze czasopismo, zwłaszcza tych, którzy powiększają należne wpłaty z dopiskiem +, za co jak zwykle z głębi serca dziękuję.

Szczęśliwy jestem, że we wrześniu z powodzeniem zorganizowaliśmy odwołany w kwietniu koncert Gala Blues Top 2020 i wręczyliśmy tegoroczne “Bluesy-Kalarusy” laureatom ankiety naszych czytelników. Sam koncert był niezwykle udany, obfitował w wiele wzruszających momentów i na pewno zapisze się trwale w pamięci wszystkich jego uczestników. Niestety, wspomnienie tego niezwykłego wydarzenia już na zawsze naznaczone będzie kilka dni późniejszą, smutną wiadomością o śmierci Bartka Sosnowskiego, zdobywcy dwóch „Bluesów-Kalarusów” w kategoriach Odkrycie i Wokalista Roku. Bart wystąpił solo, w duetach z Magdą Piskorczyk, Agnieszką Łapką, Michałem Kielakiem, Janem Gałachem, Bartkiem Szopińskim, ze Śląską Grupą Bluesową oraz w fantastycznym finale z udziałem wszystkich laureatów śpiewając Modlitwę bluesmana w pociągu. W gorących, pokoncertowych opiniach wszyscy byli zgodni, że tym występem Sosnowski na dobre usadowił się
w polskim światku bluesowym. Niestety, nie będzie dalszego ciągu… Szczęśliwie się stało, że cała Gala została utrwalona, tak dźwięk jak i obraz, więc te ulotne momenty nie rozpłyną się bez śladu.

Tegoroczną ankietę Blues Top przeprowadzamy znowu tylko w polskim wymiarze. Chcemy docenić i podkreślić wagę tych wszystkich działań, które mimo kolejnych pandemicznych przeciwności losu zaistniały w rodzimym świecie bluesowym. Ograniczenia i modyfikowane przepisy nierzadko powodowały, że programy koncertów, imprez, festiwali zmieniały się z dnia na dzień. Niektóre
z nich ostatecznie wypełnili wyłącznie polscy artyści, ale na plakatach kilku pojawiły się też wielkie światowe nazwiska. Dział „Koncerty, festiwale” jest w rezultacie o wiele bogatszy niż wyglądało to
z perspektywy początku września. W czterech tegorocznych wydaniach czasopisma zrecenzowaliśmy prawie pół setki płyt polskich muzyków, dzięki czemu obraz kondycji bluesa w naszym kraju przedstawia się dość bogato, a przypomnienie sobie tego działu TB może być pomocne przy wypełnianiu ankiety Blues Top 2021. Jej formularz znajdziecie na stronach 71 i 72. Termin nadsyłania wypełnionych kart upłynie 17 stycznia 2022 r. Należy je przysyłać na adres redakcji pocztą lub mailem (skan lub zdjęcie).

Wyniki ankiety zostaną ogłoszone 24 stycznia 2022 r. o 19:05 w dwugodzinnej audycji „Historie bluesem pisane” w Radiu eM 107’6 Katowice (www.radioem.pl/Sluchaj), a także na naszym profilu FB (www.facebook.com/twojblues) i stronie internetowej www.twojblues.com, zaś  na 19. już koncert laureatów Gala Blues Top zapraszamy 23 kwietnia 2022 r. o godz. 18:00 do Miejskiego Domu Kultury „Batory” w Chorzowie. Zwycięzcom tradycyjnie mam nadzieję wręczyć „Bluesy-Kalarusy”.

W tym roku polskie środowisko bluesowe stało się uboższe o wiele ważnych postaci, zarówno młodego pokolenia, jak wymieniony już Bart Sosnowski, jak i członków trochę starszej gwardii: Paweł Stomma, Andrzej Rusek, Bogusław Torbus, Andrzej Urny, czy Marek Olbrich. Polecam lekturę rozmowy z tym ostatnim, jaką kilka lat temu przeprowadził Sławek Orwat. Pokazuje ona, jak niesztampowym, fascynującym i wielobarwnym człowiekiem był Marek: pałającym ogromnym uczuciem do muzyki, ale interesującym się też całą masą innych tematów. Warto też przyjrzeć się sylwetce Mahalii Jackson, której historia życia jest fascynująca nie tylko z uwagi na jej dorobek muzyczny, ale też dlatego, że w tle znajdziemy wielkie wydarzenia historyczne. Możemy też spojrzeć „od bluesowej strony” na legendę sławnego innowatora jazzu Johna Coltrane’a. Z kolei dzięki członkom grupy Southern Avenue, których zdjęcie zdobi okładkę tego numeru, mamy wgląd w galę rozdania nagród Grammy. Najlepszym tłem muzycznym dla lektury bieżącego wydania TB będzie dołączony do niego album “Amazonia” autorstwa Sławka Wierzcholskiego, z którym rozmowę specjalnie dla nas przeprowadził Mariusz Szalbierz.

W imieniu wydawcy, zespołu redakcyjnego i swoim, życzę miłej lektury tego wydania TB,  spokojnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia, zaś w 2022 roku przede wszystkim normalności, zdrowia, radości z życia oraz jak najwięcej okazji do obcowania z dobrą muzyką.

Trzymajcie się zdrowo, zachowujcie społeczny dystans, nie stroniąc przy tym od słuchania wspaniałej muzyki!

Andrzej Matysik