Drodzy Czytelnicy,

Rozpoczynamy 23. rok istnienia naszego czasopisma! Okładkę wydania TB, które trzymacie w rękach, zdobi zdjęcie Shemekii Copeland, gwiazdy festiwalu w Suwałkach, a zarazem artystki, która jest najbardziej wyrazistą twarzą kobiecej bluesowej wokalistyki XXI wieku. Już po raz trzeci gości na naszej okładce, a po raz pierwszy wystąpiła w naszym kraju w roku 2001, na Pikniku Bluesowym w Promnicach, z okazji pierwszych urodzin Twojego Bluesa.

Z radością stwierdzam, że po dwuletniej pandemicznej nienormalności jest coraz większa nadzieja na powrót do muzycznej zwyczajności! I tak zwycięzcy ankiety Blues Top 2021 odebrali „Bluesy Kalarusy” w kwietniowym terminie, jak to bywało przed pandemią, a koncert Gala Blues Top znowu okazał się niepowtarzalnym wydarzeniem pełnym scenicznych emocji. W przyszłym roku Bluestracje świętować będą swe 25-lecie, a Gala Blues Top odbędzie się po raz 20., dlatego już teraz należy zapisać w kalendarzach termin 21-23 kwietnia 2023! Warto zarezerwować też czas 1-3 czerwca 2023, kiedy to Chorzów będzie gościł jedyny w swoim rodzaju konkurs European Blues Challenge, który odbędzie się na terenach zielonych kompleksu Sztygarka. To nie lada gratka dla polskich fanów bluesa, bo konkurs, w którym co roku bierze udział prawie 25 zespołów z tyluż europejskich krajów, za każdym razem odbywa się w innym europejskim mieście (EBC 2022 miało miejsce na początku czerwca w szwedzkim Malmö), i jest największym corocznym zlotem europejskich fanów bluesa. Jest też chyba aktualnie najbardziej kompleksowym przeglądem europejskiej sceny bluesowej. Dlatego nie można przegapić okazji uczestnictwa w tej imprezie, gdy zawita na naszej ziemi! Więcej informacji o chorzowskiej edycji EBC należy szukać na stronie www.ebc2023.info. Również w Sztygarce, ale znacznie wcześniej, bo już 22-24 lipca 2022, odbędzie się festiwal “Front Porch Blues, czyli… Lauba Pełno Bluesa”. Pełny program znajdziecie na stronie 1, tu zaś tylko powiem, że jak co roku nie mogę się doczekać Lauby, z powodu jej unikalnej, sielskiej i rodzinnej atmosfery. Zapraszam do Chorzowa!

Co skrywa w środku bieżące wydanie TB? Oczywiście rozmowę z gwiazdą naszej okładki przeprowadzoną przez Ewę Matysik – m.in. o muzyce, współczesnym świecie, wracaniu do zwyczajności po pandemii, ale i życiu rodzinnym. Jak zwykle przekazujemy gorące wieści od Rogera Stolle’a z galerii Cat Head w Clarksdale – miejsca, które jest dla bluesowego świata jednym z najważniejszych przystanków w podróżach po Ojczyźnie Bluesa. Słowacki bluesman L’uboš Beňa dzieli się z Milanem Tesařem wspomnieniami o swoich amerykańskich doświadczeniach. O tym, jak ma się blues w Nepalu, w rozmowie z Pawłem Cybulskim opowiada Prakash Slim, a o sprawach bieżących – zespół KWS 4 Blues oraz muzycy obdarzeni przez naszych czytelników znaczącą ilością głosów w kategorii “Odkrycie roku” ankiety Blues Top 2021: Adam Zalewski, Jan Hardy i trio Duch Delta. Ponadto szkocki gitarzysta o swojsko brzmiącym nazwisku Gerry Jablonski zdradza kulisy powstawania swojej nowej płyty i bieżącej działalności zespołu. Bohaterem kolejnej opowieści o wielkich postaciach śląskiej sceny blues-rockowej jest gitarzysta Apostolis Anthimos, zaś Kirk Fletcher i Monster Mike Welch zostaną przybliżeni w tekstach Ryszarda Glogera. Jest nowa odsłona “Wszystkich stanów americany”; Paweł Cybulski przedstawia fascynującą opowieść o najbardziej znanym duecie bluesowego świata Sonny Terry & Brownie McGhee, a z okazji 60. rocznicy pierwszego koncertu grupy The Rolling Stones swoimi refleksjami dzielą się Robert Lenert i niżej podpisany.

Niestety, znowu nie mamy dobrych wieści z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do granicznej, kwalifikującej do otrzymania wsparcia oceny zabrakło nam 1 punktu (z tym, że granicę „biorącą” podwyższono w tym roku o 1,5 punktu). Odwołanie i tym razem nie przyniosło skutku, choć powiodło się tytułom ocenionym o kilkanaście punktów mniej. Pytanie zawarte w odwołaniu: Co należy zrobić, aby sprostać wymaganiom ciała oceniającego? – dalej pozostaje bez odpowiedzi. Na szczęście mamy grono wiernych czytelników i to jest najważniejsze! Dziękuję za wszystkie wpłaty z dopiskiem „Prenumerata +”. Zachęcajcie przyjaciół do dołączenia do grona prenumeratorów, bo to najlepsza pomoc w naszym utrzymaniu się na rynku. Nieustannie też wyrażam wdzięczność promotorom i wydawcom płyt wspierającym nas swymi reklamami.

Życzę miłej lektury, ciesząc się perspektywą spotkań na letnich koncertach i festiwalach!

Andrzej Matysik