Drodzy Czytelnicy,

Trzymacie w rękach 90. wydanie czasopisma. Nieźle to brzmi, prawda?

Mamy za sobą pierwsze w tej dekadzie normalne lato koncertowe. Sporo się u nas działo, ale jego najważniejszym akcentem w skali globalnej było świętowanie 60. urodzin zespołu wszech czasów, The Rolling Stones. To właśnie w twórczości i muzycznej historii Micka Jaggera, Keitha Richardsa i reszty Stonesów najdobitniej zmaterializowało się słynne hasło “The blues had a baby and they named it Rock & Roll” będące tytułem jednego z bluesów Muddy’ego Watersa.

Stonesi powstali “z bluesa”, nigdy się od niego nie odwrócili, cały czas w swej twórczości czerpiąc z niego inspirację. Dla jego spopularyzowania na świecie zrobili bardzo dużo, wybitnie przyczyniając się do tego, że w latach 60. świat usłyszał o muzyce granej w chicagowskich dzielnicach South Side i West Side. Trudno sobie też wyobrazić, jaką formę przybrałaby muzyka rockowa bez udziału Stonesów. Pisywaliśmy o nich wiele razy (TB9,49,65,74,80,89). Czy po kończącym europejską trasę “Sixty” koncercie na Waldbühne w Berlinie 3 sierpnia nieporastające mchem kamienie przestały się toczyć? Wiele tamtego wieczoru na to wskazywało. Jakkolwiek jednak rozwinie się dalsza historia Stonesów, ich pozycja w świecie muzyki pozostanie niezrównana. Szkoda, że ta europejska trasa koncertowa Stonesów ominęła tym razem nie tylko Polskę ale i całą wschodnią część Europy.

Życie koncertowe tego lata na szczęście powróciło do wymiaru sprzed pandemii. Nasz dział relacji pofestiwalowych jest więc znowu bardzo bogaty. Radowały mnie liczne plenerowe spotkania z naszymi czytelnikami i fanami bluesa u nas, ale także za granicą. Równie bogato zapowiada się bluesowa jesień, co nadal bardzo dobrze wróży naszemu koncertowemu życiu towarzyskiemu.

Na okładce tego wydania Twojego Bluesa widzicie Macy Gray, jedną z gwiazd jubileuszowego, 40. festiwalu Rawa Blues. Cieszy fakt, że festiwal powraca do Spodka. W jego holu (a także dzień wcześniej podczas koncertu “Szlak śląskiego bluesa” w katowickiej sali Miasta Ogrodów) urządzimy nasze stoisko, gdzie – jak to ongiś bywało – będzie możliwość spotkania się, odnowienia prenumeraty, nabycia naszych wydawnictw, a przede wszystkim porozmawiania.

W tym numerze zaś proponuję lekturę tekstów przybliżających postacie artystów, którzy jesienią zagrają w Polsce trasy koncertowe, a także uczestników festiwali Rawa Blues i czeskiego Blues Alive, ze szczególnym wskazaniem na jego polski akcent w Chorzowie, który po raz pierwszy będzie miał wymiar dwudniowy oraz bardzo atrakcyjny program. 

Zapiszcie też już w swych kalendarzach termin 1-3 czerwca 2023, Chorzów – European Blues Challenge!

Kupujcie płyty i bilety na koncerty. Zachęcajcie przyjaciół, by dołączali do grona prenumeratorów Twojego Bluesa. A prenumeratorów nagradzamy dodaną do pisma specjalną płytą, nierzadko unikatową i niedostępną w sprzedaży, jak choćby ta, dołączona do obecnego wydania TB z zestawem 20 wykonawców zeszłorocznego festiwalu Blues Alive. Są w ich gronie: Rick Estrin & The Nighthawks, Lil’ Ed & The Blues Imperials, Kirk Fletcher, John Primer & The Real Deal Blues Band, Marcus Bonfanti Band & Paddy Milner, Bruce Katz/Giles Robson Band, Livin’ Free & Winston Watson, Eljah Wald, Pat Fuglioni, Hoochie Coochie Band, Jumpin’ Matt & His Combo.

Dziękuję za wpłaty z dopiskiem “Prenumerata +”, a promotorom, wydawcom płyt i muzykom za wspieranie nas swymi reklamami.

Andrzej Matysik