Drodzy Czytelnicy,

Zapewne nie tylko ja z początkiem tego roku zadawałem sobie pytanie, jaki on będzie? Po dwóch pandemicznych latach 2020-21, które kompletnie przewróciły porządek naszego świata, a w tym także życie koncertowe i bluesową turystykę festiwalową, można dziś stwierdzić, że życie muzyczne powróciło już do normalności, chociaż galopująca inflacja ma mocny wpływ na siłę nabywczą naszych portfeli, co oczywiście odbija się na strukturze naszych wydatków. Nie zawsze po opłaceniu koniecznych kosztów życia starcza jeszcze na zakup płyt, czasopism muzycznych czy biletów na koncerty. Tym bardziej cieszył (chyba nie tylko mnie?) powrót do festiwalowych spotkań przy wspaniałej muzyce, wymiany opinii i poglądów, a przede wszystkim widok roześmianych, szczęśliwych ludzkich twarzy.

Festiwalowo-koncertowa jesień była bardzo bogata w kochane przez nas dźwięki. Świetnie wypadły i wiele wrażeń przysporzyły takie festiwale jak Lep na bluesa, Rawa Blues, Jimiway, Toruń Blues Meeting, Blues Alive w Polsce czy Jesień z bluesem. Relacje z nich, a także z wartych uwagi pojedynczych koncertów oraz wielu ważnych festiwali w Europie, znajdziecie się w dziale “Koncerty, festiwale”. Ostatnim akcentem udanego bluesowego sezonu w Chorzowie była “Bluesowa Barbórka” w Sztygarce z udziałem Silesian Hammond Group i Magdy Piskorczyk i byłych górników kopalni “Prezydent” przybyłych w swych galowych mundurach.

Mam nadzieję, że przyszły rok przyniesie przynajmniej taką samą, jak nie bogatszą, ofertę koncertowo-festiwalową. Już dziś chcę zaprosić do mojego rodzinnego Chorzowa, w pierwszy weekend czerwca 2023 na unikalną imprezę, która odbędzie się w Polsce po raz pierwszy. Mowa oczywiście o European Blues Challenge, czyli europejskim odpowiedniku amerykańskiego konkursu International Blues Challenge. Będzie to już 11. edycja imprezy, która co roku odbywa się w innym europejskim kraju. To wyjątkowa okazja, by w Polsce zobaczyć uczestniczące w zmaganiach konkursowych zespoły z ponad 20 europejskich krajów! Jest to też okazja do spotkania z fanami bluesa z całej Europy, a nawet świata. Dlatego gorąco zachęcam do wpisania do kalendarzy terminu 1-3 czerwca 2023 i zaplanowania sobie na ten czas podróży do chorzowskiego kompleksu Sztygarka. Konkurs odbędzie się na okalających Sztygarkę terenach zielonych, w atmosferze rodzinnego pikniku, a więc mile widziani bedą blues fani w każdym wieku!

W czterech tegorocznych wydaniach czasopisma zrecenzowaliśmy 35 płyt polskich muzyków. Przejrzenie tego działu TB we wszystkich tegorocznych numerach na pewno będzie pomocne przy głosowaniu w ankiecie “Blues Top 2022”. Jej formularz znajdziecie na stronach 71 i 72. Termin nadsyłania wypełnionych kart upłynie 16 stycznia 2023 r. Należy je przysyłać na adres redakcji pocztą (wycięty oryginał) lub mailem (skan lub zdjęcie). Wyniki ankiety zostaną ogłoszone 23 stycznia 2023 r. o 19:05 w dwugodzinnej audycji “Historie bluesem pisane” w Radiu eM 107’6 Katowice (www.radioem.pl/sluchaj), a także na naszym profilu FB (www.facebook.com/twojblues) i stronie internetowej (www.twojblues.com). Na 20. koncert laureatów “Gala Blues Top” zapraszam 22 kwietnia 2023 r. o godz. 18:00 do Miejskiego Domu Kultury “Batory” w Chorzowie. Zwycięzcom mam nadzieję wręczyć, jak to zwykle bywało, tradycyjne “Bluesy-Kalarusy”.

Dobrnęliśmy więc do końca kolejnego roku. Nasza redakcja przetrwała go znowu dzięki wydatnej pomocy prenumeratorów, czytelników i sympatyków kupujących nasze czasopismo, powiększających należne wpłaty na prenumeratę z dopiskiem +, za co jak zwykle z głębi serca dziękuję. Dziękuję też reklamodawcom za docenienie wagi promowania swoich działań i produktów na naszych łamach, a władzom Chorzowa za przychylność.

W imieniu wydawcy, zespołu redakcyjnego i swoim, życzę miłej lektury tego wydania TB, spokojnych i wesołych świąt Bożego Narodzenia, zaś w 2023 roku przede wszystkim normalności, zdrowia, radości z życia oraz jak najwięcej okazji do obcowania z dobrą muzyką.

Trzymajcie się mocno. Niech dobra muzyka towarzyszy Wam na każdym kroku!

Andrzje Matysik