Reprezentantów na tegoroczny Baltic Blues Challenge wybrali prenumeratorzy naszego pisma w ankiecie przeprowadzonej w wiosennym numerze Twojego Bluesa. Ich głosami duet Coolish & Cielak oraz zespół J.J.Band znaleźli się w elitarnym gronie bluesmanów z krajów nadbałtyckich, walczących o możliwość udziału w najważniejszym konkursie bluesowego światka – International Blues Challenge w Memphis. 

Wyniki już znamy, wczoraj opublikowaliśmy także obszerny fotoreportaż, teraz pora, aby dowiedzieć się, jak cała impreza wyglądała zza kulis. Swoje wrażenia po powrocie z Eutin spisali specjalnie dla nas Adam Kulisz i Michał Kielak oraz Jacek Jaguś.Coolish & Cielak

Eutin powitał nas zimnym wiatrem, ale za to ciepłym przyjęciem przez organizatorów. Hotel położony w pięknym miejscu nad jeziorem, konkurs przeprowadzony z istną niemiecka precyzją – nie było ani minuty obsuwy w czasie! 

Piątkowy konkurs niemiecki wzbudzał wielkie emocje wśród bardzo licznie zgromadzonej publiczności. Ze względu na zmęczenie podróżą nie wysłuchaliśmy wszystkich, ale to co słyszeliśmy było na wysokim poziomie. 

Drugi dzień rywalizacji międzynarodowej również był perfekcyjnie przygotowany. Limitowany czas prób wykorzystaliśmy jako duet w niewielkim stopniu. Współczułem za to JJ Band, którzy mieli co wnosić na scenę. Gdy nadszedł czas koncertu finałowego, ze smutkiem stwierdziłem, że niestety było znacznie mniej widzów niż w dzień poprzedni. Mnie przypadł do gustu samotny duńczyk Luther oraz duet Jo’ Buddy & Down Home King III. Szczerze mówiąc werdykt jury w kategorii solo/duo mnie zaskoczył. Myślałem, że własnie wyżej wymienieni to nasi główni konkurenci. Nasz występ pomimo tremy, która dopadła nawet Michała, uważam za udany. Dobrze, że przed nim dodawali nam otuchy JJ-je oraz Państwo Matysikowie (inne zespoły przywiozły ze swoich krajów swoją wierną publikę). Michał za solówkę dostał gromkie brawa, a publiczność bawiła się tupiąc i klaszcząc. Sam nie wiem czy to, że zaśpiewałem jako jedyny w swoim ojczystym języku, jury przyjęło jako plus czy minus. Przy wręczaniu dyplomu prezes The Blues Foundation, Jay Sieleman powiedział mi you really play blues. No to tyle jeśli chodzi o nas. 

Oczywiście czekaliśmy z niecierpliwością na wystep JJ Bandu. Po kopniakach na szczęście, weszli na scenę i po pierwszym kawałku czułem maleńki niedosyt. Ale za to w drugim gdy Bart zagrał solówkę zespół jakby się obudził i zaczął grać prawdziwy JJ Band. Potem było wspólne oczekiwanie na werdykt, który już oczywiście znacie. 

Szkoda mi tylko, ze nie można zobaczyć punktacji, bo wiedzielibyśmy nad czym musimy szczególnie popracować. 

Dziękujemy wszystkim za wsparcie i słowa otuchy. Było to dla nas ważne i szczególne doświadczenie. 

Adam & Michał ""J.J.Band


Witam! Kilka słów na gorąco, ale i na chłodno po powrocie z Eutin. Świetnie przygotowana impreza, bogaty program dnia bez minuty obsuwy. Wszyscy musieli podporządkować się regułom konkursu. Nie będę ich przytaczał, bo są już znane. Myślę, że taki standard przeprowadzania konkursów czy koncertów powinien obowiązywać wszędzie. Wszystko zapięte na ostatni guzik, organizatorzy wymagający, ale jednocześnie bardzo mili i przychylni wykonawcom. Były konkretne wymagania i reguły, ale było też darmowe piwo i fajna zabawa. Nikt nikogo nie pobił, nie było nieparlamentarnych okrzyków, wszyscy wszystkich wspierali i dobrze się bawili. Po prostu normalna Europa… 

Wynik konkursu już znacie, ja podpisuje się pod nim i gratuluję zwycięzcom. Zrobili dobre wrażenie. Myślę, że w rozgrywce finałowej liczyły się trzy zespoły. Wygrał ten, który zgromadził największą liczbę punktów w poszczególnych kategoriach, a niekoniecznie najlepiej rozbawił publiczność. To chyba dobrze, bo konkurs trwał dość długo i pod koniec publika już też trochę się przerzedzała, więc ocenianie po reakcji publiczności mogłoby być nieobiektywne.

Dla J.J. Band to pierwszy międzynarodowy konkurs i fantastyczna okazja konfrontacji z innymi zespołami. Dziękuję czytelnikom Twojego Bluesa, którzy na nas głosowali za umożliwienie nam w ten sposób wyjazdu do Niemiec. To młodemu zespołowi otwiera oczy na to, co dzieje się muzycznie poza naszym krajem. Zobaczyliśmy, że świadomość muzyczna wśród naszych konkurentów była bardzo duża. Bardzo owocny wyjazd, który na pewno pozwoli dalej rozwijać się zespołowi. Będziemy kibicować kolejnemu naszemu przedstawicielowi na BBC, a myślę że kilka pożytecznych rad możemy podpowiedzieć. 

Jeszcze raz serdeczne dzięki za wsparcie i pozdrowienia od J.J. Band!

Jacek Jaguś