PIĄTEK g. 19.00:
Three For Silver (USA)
RUFs’ Blues Caravan 2022 “Świeża bluesowa krew”: Whitney Shay, Will Jacobs & Katie Henry (USA)
SOBOTA g.18.00:
Gala Blues Top 2021
Zagrają:
Zespół: Blues Junkers
Odkrycie: Dark Leaves
Wokalistka: Agnieszka Łapka
Wokalista: Marek McCarron Motyka
Gitarzysta: Piotr Bienkiewicz
Harmonijkarz: Michał Kielak
Pianista: Bartłomiej Szopiński
Instrumentalista: Piotr Dąbrowski
Płyta: Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa “Amazonia”
W kategoriach pozamuzycznych uhonorowani zostaną:
Wydarzenie: Jesień z Bluesem (Białystok)
Dziennikarka: Ewa Matysik
Fotografik: Aigars Lapsa

 

Blues Caravan 2022: Świeża bluesowa krew 
Ewa Matysik (Tekst z Kwartalnika “Twój Blues” nr 88)

Mija szesnaście lat odkąd wytwórnia Ruf po raz pierwszy wysłała w świat „bluesową karawanę”. Idea jest prosta: co roku Thomas Ruf, założyciel i szef tej najbardziej znanej z europejskich bluesowych wytwórni płytowych, wyłuskuje trzech wartych zaprezentowania artystów, kojarzy ich z sekcją rytmiczną, i wyprawia w wielomiesięczną trasę koncertową po całej Europie (a czasami nawet poza nią). Bywa, że afisz Karawany okrasza bardziej znane nazwisko: w przeszłości bywali to m.in. Mike Zito, Bernard Allison czy Ana Popovic, ale główną ideą tego projektu jest prezentowanie artystów jeszcze nieznanych, a dobrze rokujących. Jak pokazuje historia, ma Thomas Ruf „nosa”, bo zdarza się, że te „nieznane” nazwiska już kilka lat później zyskują status headliner’ów. Przykład? Zapewne nasi najbardziej wierni czytelnicy pamiętają, że 11 lat temu okładkę TB zdobiło zdjęcie 3 dziewczyn, które wystąpiły na Bluestracjach pod hasłem „Girls with Guitars”. Jedną z nich była mająca dziś status gwiazdy Samantha Fish. 22 kwietnia Karawana znów zawita na festiwalu Bluestracje w MDK Batory. Warto się wybrać i zapamiętać prezentowanych w jej ramach wykonawców, bo być może już niedługo będzie o nich głośno!

Plan działania jest zawsze ten sam: najpierw dostajemy trzy solowe sety prezentujące każdego z liderów bądź liderek osobno, by na koniec cieszyć uszy i oczy wspólnym finałem w konwencji jam session. Takie sceniczne spotkania zawsze dają okazję do unikalnych muzycznych sytuacji i przekomarzań, dzięki czemu publiczność wychodzi z koncertu mając poczucie doświadczenia czegoś naprawdę unikalnego. Zapewne tak właśnie będzie i tym razem, zwłaszcza, że Blues Caravan AD 2022 jest napędzana siłą młodej rock ’n’ rollowej energii trzech debiutujących przed szerszą publicznością wykonawców. Są to: Katie Henry, Will Jacobs oraz Whitney Shay. Towarzyszy im znana z poprzednich edycji Karawany rewelacyjna sekcja rytmiczna Denis Palatin (dr) i Roger Inniss (b).

Pochodząca z amerykańskiego stanu New Jersey wokalista, autorka tekstów i multiinstrumentalistka Katie Henry przemieszcza się się między mikrofonem, pianinem i gitarą Gibson SG, zapraszając słuchaczy w podróż po gatunkach takich jak rock, roots, R&B, soul, funk i pop. Słuchaczom mogą chwilami przychodzić na myśl młoda Bonnie Raitt czy Janis Joplin, ale dzięki charyzmie i doświadczeniu zdobytemu w nowojorskich klubach jest to artystka, która pomimo młodego wieku nie robi wrażenia debiutantki. Nic dziwnego; na pianinie gra od 6 roku życia; jako uczennica udzielała się w szkolnym zespole, już wtedy wymyślając swoje pierwsze własne piosenki (które notowała z tyłu szkolnych zeszytów), a potem zdobywała szlify grając na jam sessions w nowojorskich klubach. Ma na koncie już dwa albumy, debiutancki “High Road” z 2019 roku oraz wydany w styczniu 2022 roku przez wytwórnię Ruf „On My Way”.

Will Jacobs to reprezentant młodego pokolenia sceny soul-bluesowej i R&B z Chicago. Ten 28-letni artysta jest najbardziej znany ze swoich żywiołowych występów na żywo, które są pełne pasji bez względu na to, czy mają miejsce w studiu czy na estradzie. Doświadczenie zdobywał zarówno studiując na prestiżowej uczelni Berklee College of Music, jak i grając w zespole legendy zydeco, C.J. Cheniera. Choć jest znany głównie jako gitarzysta, również śpiewa, gra też na basie i perkusji, komponuje i produkuje muzykę oraz dowodzi własnemu zespołowi.

Whitney Shay trudno przeoczyć albo z kimś pomylić. Nazywana „kulą ognia z San Diego” Artystka odznacza się płomienną fryzurą i błyskotliwymi sukienkami. Ma na koncie jeden już wydany, dobrze przyjęty zarówno przez publiczność jak i krytyków, album „A Woman Rules The World”, i właśnie pracuje nad następnym. „Chcę podrywać moją publiczność do tańca, angażować ich w moją muzykę. Dla mnie blues jest jak katharsis, jak oczyszczanie ze smutnych doświadczeń. Jeśli uda mi się sprawić, że widzowie wyjdą uśmiechnięci i na chwilę zapomną o problemach swojego dnia, to znaczy, że dobrze wykonałam swoją pracę.”

Sponsor Festiwalu: CEZ Chorzów