Z radością prezentujemy kolejną pozycję w katalogu wydawniczym AKW Delta: ANDRZEJ KEYHA “Dźwięki opisane sercem i piórem” Wybór tekstów publikowanych w Kwartalniku “Twój Blues” w latach 2001-2019

Andrzej Keyha rozmiłowany w muzyce, literaturze i wolności – tłumacz, dziennikarz, erudyta, gawędziarz o duszy pogodnego artysty, człowiek serdeczny i gościnny. Był i pozostaje przewodnikiem w świecie rocka i bluesa. Przez lata prowadził czytelników “Twojego Bluesa” w miejsca znane i nieznane, zawsze jednak zachwycające, bo sam je takimi czynił. Sięgając po te ujmujące szkice, raz jeszcze przekonujemy się o tym, jak dobrze jest podróżować z wybornym znawcą muzycznych krain i zarazem przyjacielem. 

Książka dostępna w sprzedaży wysyłkowej: 
Cena: 29,90 zł
(w tym koszty zwykłej przesyłki krajowej Pocztą Polską)
Nr konta PKO BP SA 88 1020 2368 0000 2102 0550 5229 (z dopiskiem „Książka”)

* * *

Andrzej Keyha był członkiem naszej redakcji od prawie samego początku. Pierwszy jego tekst ukazał się już w 5. wydaniu “Twojego Bluesa” w 2001 roku. W sumie opublikowaliśmy 59 jego tekstów poświęconych muzyce, którą kochał, na której się znał, której tajniki nieustannie zgłębiał – muzyce wyrosłej z kulturowego pnia lat 60. XX wieku. Dziś stanowią one nie tylko zwartą całość w dorobku naszego czasopisma, ale przede wszystkim są ważnym źródłem wiedzy obejmującej minione półwiecze muzyki anglo-amerykańskiej.
Andrzej Matysik

Kochał literaturę i muzykę (chyba w tej właśnie kolejności) i kochał wolność, życie… Już tylko to wystarczy, by sięgnąć po książkę „Dźwięki opisane sercem i piórem”, choć oczywiście powodów jest znacznie więcej, zwłaszcza dla czytelników TB, bowiem Andrzej Keyha w latach 2001–2019 opublikował na łamach kwartalnika 59 tekstów. Pierwszy – jak przypomina Andrzej Matysik, inicjator wydania książki – już w numerze 5. Poświęcony był grupie Them. Nie sposób było przedstawić w tym i tak już obszernym tomie wszystkich, choć wszystkie na to zasługują. Wybór był oczywiście trudny, ale ostatecznie teksty ułożone zostały tak, że stanowią nie tylko pyszną, wartościową lekturę, ale też pięknie charakteryzują autora. Oto otrzymuje Czytelnik wartkie opowieści o muzyce i ludziach, o kulturze i pasji.

Horyzonty Andrzeja Keyhy rozszerzały się do końca jego dni. Był czas, że pracując w bytomskiej bibliotece, organizował spotkania ze znakomitymi autorami, wielu z nich po zakończeniu oficjalnego wydarzenia trafiało w gościnne progi mieszkania Państwa Keyhów. Istotną cechą osobowości obojga – Andrzeja i Marii była gościnność, otwartość, gotowość do rozmów. Zawsze dociekliwy, szukający tego, co łączy i inspiruje, bez obaw eksplorujący pogranicza nie tylko różnych gatunków, ale też muzyki, literatury, malarstwa, filmu. Licząca 300 stron i wydana niespełna trzy lata po jego śmierci książka jest tego wspaniałym świadectwem (znalazło się tu miejsce i dla… „Pana Tadeusza” zestawionego z… Doneganem czy Reymonta w tekście o Dylanie, a błyskotliwych skojarzeń jest znacznie więcej). Niemałe znaczenia dla jakości artykułów Andrzeja Keyhy miała jego znakomita znajomość języka angielskiego, tłumaczem wszak był wybornym i w świecie anglosaskiej kultury literackiej poruszał się ze swobodą. Jeżeli do tego dodamy pasję, swadę i w końcu ogromną muzyczną wiedzę, to już nie pozostaje nic innego, tylko otworzyć książkę i jedynie czytać… Można jednym tchem, a można, dzieląc na 31 wyjątkowych chwil. Bo… „w bluesie tak naprawdę nigdy nic się nie zaczyna i nie kończy”.
fragment recenzji książki Jacka Kurka