Festiwal rozpocznie się sobotę 5 września w Józefowie. Potrwa do 19.09.

Tegoroczna edycja Festiwalu to hołd dla „niepokonanych” i niezapomnianych wielkich artystów polskiej sceny muzycznej, związanych z Józefowem. Ponadczasowa muzyka i teksty to atuty dzięki którym legendarne postacie takie jak Mira Kubasińska, Tadeusz Nalepa czy Bogdan Loebl wciąż pozostają w sercach fanów. Po raz kolejny ich twórczość zabrzmi na scenie w Józefowie – mieście „Ojca polskiego bluesa”. Gościem specjalnym wydarzenia jest Grzegorz Markowski. 

Oprócz koncertów warto zwrócić uwagę na ciekawe imprezy towarzyszące: wystawy oraz Bluesowe Kino.

PROGRAM FESTIWALU “Lep Na Bluesa” im. Tadeusza Nalepy / XII edycja „Niepokonani”

05.09 – 19.09.2020 r., Józefów

05.09.2020 (SOBOTA) 

GODZ. 18:00 OTWARCIE FESTIWALU / Otwarcie wystawy malarstwa Danuty Matysik „Obrazki z podróży. Miejsca i ludzie” (Galeria Rama MOK).

I KONCERT: BLUESTONES – Nieformalna Grupa Muzyczna. Co prawda zespół powstał w styczniu 2017 r. (spontanicznie), ale dorobek i doświadczenie jego członków to już ponad 20 lat. To grupa przyjaciół, pasjonatów Zespołu Breakout, Miry Kubasińskiej, Tadeusza Nalepy. Zespół czteroosobowy: trzy gitary i perkusja. Zespół cyklicznie zaprasza Gości Specjalnych do wspólnego muzykowania. Na ten wieczór został zaproszony harmonijkarz Przemek Chołody. Zespół zaprezentuje kilka najbardziej znanych utworów grupy Breakout. 

06.09.2020 (NIEDZIELA)  

GODZ. 18:00 BLUESOWE KINO – projekt filmowo- muzyczny pn. „BIAŁO – CZARNY BLUES, CZYLI TADEUSZ NALEPA I INNI” to wirtualna kontynuacja popularyzacji muzyki bluesowej i muzyki jej pokrewnej na przykładzie legendarnego mieszkańca Józefowa – Tadeusza Nalepy, zwanego również „Ojcem polskiego bluesa”, założyciela zespołu Breakout oraz historia Festiwalu Bluesowego im. Tadeusza Nalepy „Lep na Bluesa”.

Pomysłodawca i autor filmów – Zbyszek Jędrzejczyk. Miejsce: Kino MUZA MOK.

12.09.2020 (SOBOTA)

GODZ. 18:00 II KONCERT: Sławek Wierzcholski I NOCNA ZMIANA BLUESA

Skład zespołu: Sławek Wierzcholski: śpiew, harmonijka ustna; Wiesław Kryszewski: gitara; Witold Jąkalski: gitara slide; Piotr Dąbrowski: akustyczna gitara basowa, śpiew; Grzegorz Minicz: perkusja. 

Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 37 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów!

Nocna Zmiana Bluesa to już klasyka! Świadczą o tym m.in. hasła w encyklopediach muzycznych, CD z serii „Złota kolekcja” wydawnictwa EMI Poland czy występ w popularnym programie „Szansa na sukces” w TVP.

Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Jest dziennikarzem radiowym i prasowym, organizatorem festiwali bluesowych a przede wszystkim człowiekiem „Chorym na bluesa”! Swe charakterystyczne brzmienie Nocna Zmiana Bluesa zawdzięcza nietypowemu (jak na grupę o charakterze bluesowym) instrumentarium. Mimo używania wzmacniaczy, wszyscy muzycy korzystają z instrumentów akustycznych. 

Nocna Zmiana Bluesa ma już trzydzieści siedem lat. Jej koncerty to wspaniałe przeżycie, duża dawka energii, radości ale też refleksji, to połączenie tych wieloletnich doświadczeń z młodzieńczą energią, którą muzykom i słuchaczom daje blues!!!

13.09.2020 (NIEDZIELA) 

GODZ. 18:00 BLUESOWE KINO. Film „FEEL LIKE GOING HOME”, reż. Martin Scorsese.

Reżyser zaprasza w czarodziejską podróż z bluesem, która rozpoczyna się na brzegach rzeki Niger w Mali, a zaprowadzi nas na pola bawełny w Delcie Mississippi. W międzyczasie będziecie mogli Państwo obejrzeć unikatowe materiały archiwalne i nacieszyć uszy wspaniałymi kawałkami bluesowymi.

„Zawsze czułem się, jakby blues był jeszcze jednym członkiem mojej rodziny. To muzyka, za pomocą  której opowiada się historię, i ta jej cecha wydaje mi się niezwykle fascynująca.” – Martin Scorsese.

19.09.2020 (SOBOTA) 

GODZ. 18:00  III KONCERT: „Tribute to Mira Kubasińska” – NATALIA SIKORA z ZESPOŁEM: Krzysztof Dłutowski – piano, Hammond; Dariusz Samoraj – gitara; Jarosław Bączkowski – bas; Vlodi Tafel – perkusja.

Podczas koncertu wystąpi Gość Specjalny: Grzegorz Markowski z towarzyszeniem Dariusza Kozakiewicza. 

Natalia Sikora, piosenkarka o niepowtarzalnym, mocnym głosie, zwyciężczyni II edycji The Voice of Poland, zaśpiewa przeboje Tadeusza Nalepy, wykonywane dawniej przez Mirę Kubasińską, a także autorskie kompozycje oraz przeboje Janis Joplin. Natalia pochodzi ze Słupska i tam rozpoczęła się jej przygoda ze sceną – muzyczną i teatralną. 

Natalia Sikora jest  absolwentką Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (2010), dzieli więc swój czas zawodowy między koncertowanie a pracę w teatrze. Obecnie jest aktorką w Teatrze Polonia w Warszawie gdzie wciela się w rolę Edith Piaf w spektaklu „Piękny Nieczuły”, a w musicalu “Huśtawka” na motywach sztuki „Dwoje na huśtawce” Williama Gibsona gra główną rolę. Spektakl prezentuje Och-Teatr w Warszawie, a premiera odbyła się w listopadzie zeszłego roku.  

W maju 2019 roku ukazała się autorska płyta Natalii Sikory pt. „Ailatan”. Na tej płycie pośród 12 premierowych piosenek znajdują się „Ostrożnie, to moje serce” do słów Marka Gaszyńskiego, „W ogniu” Dariusza Kozakiewicza oraz „Korpo potwory” – Jacka Perkowskiego i Paco Sarra. Album został nominowany do nagrody „Fryderyk” w kategorii Blues. 

Prowadzenie: Zbyszek Jędrzejczyk

Oprawca graficzny: Grzegorz Muczke

MOK Józefów

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1.

UWAGA! GRAMY BEZPIECZNIE! 

ZASADY UDZIAŁU W WYDARZENIACH:

W związku z wdrożonymi  procedurami dotyczącymi organizacji imprez kulturalnych w czasie pandemii COVID – 19, w koncercie może wziąć udział:

– w plenerze / maksymalnie 150 osób

– na sali widowiskowej / 90 osób/ obowiązują bezpłatne wejściówki.

UWAGA – w przypadku złych warunków atmosferycznych koncerty będą przeniesione na salę widowiskową. 

Ze względu na limit miejsc na sali obowiązują BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI, które z wyprzedzeniem można odebrać już od 01.09.2020, w tygodniu, w sekretariacie MOK, godz. 14:00 – 18:00.  

Wstęp na salę widowiskową tylko w maseczkach.

WSTĘP NA KONCERTY (plener, sala) możliwy będzie po zapoznaniu się z klauzulą informacyjną i po wypełnieniu kwestionariusza zdrowia, dostępnymi na stronie www.mokjozefow.pl